1 Salon ART.UPCYKLING.PL w katowickim Rondzie SztukiFotel z beczki, krzesło ze starych nart. Lampy z papieru i z plastikowych nakrętek. Torebki z reklamówek. Biżuteria z butelek PET. Te i wiele innych prac można było zobaczyć w maju,w ramach zorganizowanego przez nas po raz pierwszy Salonu ART.UPCYKLING.PL.
Celem imprezy było zwiększenie świadomości nas wszystkich – konsumentów na temat zjawiska, które w sztuce nowoczesnej jest coraz wyraźniejszym trendem, formą ekspresji  bliską designerom na całym świecie, w Polsce również.
Podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL pokazana była twórczość, której nieobca jest troska o środowisko naturalne i dla której materiałem może być wszystko. Od 7 do 20 maja 2013 podczas wystawy w katowickim Rondzie Sztuki można było podziwiać dzieła najciekawszych polskich upcyklerów. Do wystawy zostały wybrane prace z grupy ponad siedemdziesięciu twórców i zespołów, którzy zgłosili chęć zaprezentowania swojej twórczości. Wszystkich chętnych   do pobawienia się upcyklingiem pod okiem artystów, zaprosiliśmy do udziału
w warsztatach pod wspólnym tytułem "Jak nadawać rzeczom drugie życie?”, skierowanych do dzieci i dorosłych.
Salon miał swoich Gości specjalnych – Veronikę Zapletalovą, rzeźbiarkę i fotografkę z Pragi, która zaprezentowała swój fotograficzny projekt Chatarství, obrazujący czeskie domki letniskowe z „byle czego” oraz Monikę Szpener, autorkę gigantycznych plenerowych instalacji ze śmieci.
Wystawie i warsztatom towarzyszyły projekcje krótkich filmów o tematyce upyklingowej.W Noc Muzeów wyemitowany został nominowany do Oskara dokumentalny film „Śmietnisko”, w reżyserii Lucy Walker i Karen Harley.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.
Główni Partnerzy: Rondo Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Dizajneko.