Silesia Wenecja


55 Biennale Sztuki w Wenecji stało się okazją do promocji cyklu fotograficznego pt. "By the way" autorstwa Grzegorza Klatki, młodego polskiego fotografa. Został on zaproszony przez Fundację Global Art Affairs do udziału w wystawie zbiorowej "Personal Structures”, towarzyszącej weneckiemu Biennale. Ekspozycja prezentowała prace kilkudziesięciu artystów z różnych części świata, posługujących się rozmaitymi formami wypowiedzi, którzy w swoich działaniach poruszają zagadnienia czasu, bytu i przestrzeni.

Klatka, absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach, przez dwa lata mieszkał w Pradze i pracował jako fotoreporter w lokalnych mediach. Część swojej pracy,w ramach której przemieszczał się samochodem po ulicach miasta, wykorzystał do stworzenia obszernego cyklu portretów praskiej społeczności. Przez trzynaście miesięcy fotografował kamerą zainstalowaną w specjalnie pod tym kątem przygotowanym pojeździe, postacie i sceny pojawiające się w kabinach aut za swoimi plecami. Tak powstał cykl dokumentalnych fotografii, pokazujących portrety osób, kierowców i pasażerów pojazdów uwięzionych w ruchu miejskim.

Koordynowany przez nas projekt Silesia-Wenecja objął przygotowanie prezentacji cyklu fotograficznego w systemie DVD, organizację wyjazdu na otwarcie wystawy, projekt i druk ulotek. Działania te finansowane były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.